Hrát golf doma nebo cestovat?

Hrát golf doma nebo cestovat?

Golf lze pěstovat dvojím způsobem. Hrát na domácím hřišti a čerpat z předností klubové pospolitosti, anebo jezdit za golfem, hrát pořád někde jinde, být golfovým nomádem.

Před sto a více lety se za golfem příliš necestovalo. Lidé byli svázáni s místem svého žití a tedy i s klubem, který byl v jejich bydlišti. Mohlo se sice jezdit kočárem, povozem, lodí a také železnicí, ale pokud někdo jezdil za golfem vlakem, lze to přirovnat k dnešním cestám za golfem letadlem. Není to výjimečná věc, ale také ne každodenní. Vše změnil automobilismus. Auto je – přes veškerou dnešní přemnoženost a neekologičnost – skutečně praktickým a rychlým dopravním prostředkem. Devadesát devět procent golfi stů dnes bez auta nedá doslova ani ránu. Autem skoro vždy jezdíte i v případě, že hrajete hlavně na domácím hřišti. Jen málokdo v Česku bydlí tak, že vyleze z domu a má jamky hned u nosu, stačí mu jít i s bagem pěšky (jako třeba Marek Eben na hřišti Háje). V posledních desetiletích je převažujícím trendem ježdění za golfem, jen menší část hráčů se váže pouze ke svému domovskému klubu – což byl model uplatňovaný od počátků golfu ještě do poloviny 20. století. To ovšem neznamená, že „hraní doma“ je oproti cestovatelskému golfu nějak méněcenné. Oba modely mají své přednosti i své nevýhody. Zkusme je shrnout a definovat.

Domácí hřiště

Hlavní výhodou hraní golfu doma je, že hráč má hřiště blízko. Jen pár minut pěšky, na kole či jízdy autem z domova či víkendové chaty. Ideální je, pokud na hřišti přímo bydlíte. V USA je to běžný trend, u nás spíše ojedinělý (viz např. Beroun, ale i Mladá Boleslav). Některá hřiště stojí také přímo v rekreačních oblastech či na okraji vesnice (Slapy, Hořehledy, Beřovice atd.) Další výhodou je znalost hřiště. Pokud hrajete někde dvacetkrát ročně, hřiště znáte dokonale. Vždy na něm budete hrát lépe než jinde. Víte přesně, kde jakou hůl vzít, na co si dát pozor, jak se míček odráží a grýny svažují. Víte také, jak se hřiště hraje v různých povětrnostních podmínkách. Na domácím hřišti jste většinou lepším hráčem o tři, pět i více ran. Velký význam má sociální rozměr. Na golf chodíte nejen kvůli hře, ale i kvůli lidem. Potkáváte známé, máte svůj okruh přátel, cítíte se tu být „jako doma“. Klubovna také bývala druhým domovem skotských či anglických hráčů 19. století a počátku 20. století, v soukromých a tradičních klubech je tenhle klubismus patrný dodnes. U nás tato tradice není silná, ale především venkovské kluby si ji budují. Ale jsou i nevýhody. Tou hlavní je, že hrát pořád to samé hřiště, stokrát za rok, je trochu nuda. I Augusta National by se vám po čase omrzela a zevšedněla. Dnešní člověk je navíc neklidný tvor a stále baží po nových zážitcích. Dříve to golfistům asi tak nepřišlo, neměli možnost jezdit, ale k dnešní době patří stálá mobilita. Druhá nevýhoda hraní na jediném, domácím hřišti, je sportovního rázu – jedině díky hraní v různých podmínkách totiž hráč výkonnostně roste. Herní zkušenosti lze získat jedině z odlišných herních situací, z různorodých hřišť. Např. britští hráči hrající na různých evropských, ale i světových hřištích, bývají považováni za kreativnější a flexibilnější než Američané, kteří hrají svá tradiční parková hřiště.

Cestování za golfem

Cestování za golfem je i fyzicky a psychicky náročnější, právě kvůli mnohdy vyčerpávající jízdě autem. Dnešní provoz je hustý a lidé jezdí jako blázni, na hřiště často spěcháte kvůli startovnímu času. Jednodenní výlet za golfem z Prahy do Karlových Varů 135 km tam a 135 zpátky je v tomto směru (po úzké karlovarské, kde se těžko předjíždí) opravdu únavný. Proč tedy za golfem lidé jezdí stále více? Změna je prostě život, jak bylo už naznačeno. Lidé dnes střídají prostředí, komunity, zaměstnání, ale třeba i životní partnery více než v roce 1960 a nesrovnatelně více než v roce 1910. Není vůbec výjimkou, že hráč za rok objede deset hřišť. Vidět něco nového a prožít cosi jiného, to je základem dnešního golfového nomádství. Cestovat lze jak regionálně, tak i mezinárodně a dokonce mezikontinentálně. Létat za golfem do Turecka či na Floridu už rozhodně není mimo standardní způsob golfového života. Stačí mít jen potřebné finance a čas. Někdy je ta chuť stále putovat za novými zážitky, poznávat různé golfové areály, upřímná. Lidé odjakživa chtějí objevovat.

A jak ke golfovému cestování přistupujete vy?

Newsletter Golf Adventures